Mit tegyél, ha tüsszög a cicád?

Előfordulhat, hogy a cicád tüsszögni kezd, ami aggodalomra adhat okot, de nem mindig jelenti azt, hogy komoly problémáról van szó. Ahhoz, hogy megtudd, mi lehet a gond, érdemes megvizsgálni a körülményeket és a lehetséges okokat.

Macskanátha

A macskanátha egy fertőző betegség, amely gyakran jár együtt tüsszögéssel, orrfolyással és lázzal. Ha cicád más macskákkal érintkezett, fennállhat a fertőzés veszélye. Ilyen esetekben mindenképpen ajánlott állatorvoshoz fordulni, mert a betegség súlyos szövődményekkel járhat.

Allergia

Cicád tüsszögése mögött allergia is állhat. Ha gyakran nyalogatja a mancsát, dörzsöli az arcát, vagy köhög, gondold át, történt-e valamilyen változás a környezetében, például új növény vagy szőnyeg került a lakásba. A por vagy egy bogárcsípés is kiválthat allergiás reakciót.

Túl száraz levegő

A fűtési szezonban a lakás levegője gyakran kiszárad, ami szintén tüsszögéshez vezethet. Ilyenkor érdemes párologtatót használni, hogy növeld a levegő páratartalmát, így cicád is jobban érezheti magát.

Nem is tüsszögés?

Néha előfordulhat, hogy amit tüsszögésnek gondolsz, valójában a lenyelt szőr felköhögése. A cicák rendszeresen tisztogatják magukat, ilyenkor szőr kerül a gyomrukba, amit néha köhögés kíséretében próbálnak eltávolítani.

Példa: Félix története

Egy konkrét példa Félix nevű cica esete, akinek tüsszögését a füstölő okozta. Bár ritka, de a cicák is lehetnek érzékenyek bizonyos illatanyagokra, ezért ha hasonló helyzetbe kerülsz, próbáld kiiktatni az ilyen környezeti tényezőket.

Ha a cicád tüsszögni kezd, fontos, hogy figyeld meg a tüneteit és a környezetét. Sokszor egyszerűen kezelhető probléma áll a háttérben, de ha a tüsszögés gyakori és intenzív, mindenképp konzultálj állatorvossal. A figyelem és a gondoskodás a legjobb módja annak, hogy cicád egészséges maradjon.